Po stopách minulosti II.
Jízda českou minulostí pokračuje.
Hned na začátku nového školního roku se naplno rozjel na naší škole známý a úspěšný projekt Pokusné ověřování Vzdělávací programy paměťových institucí. Putování za historií českého národa, jeho památkami, architektonickými skvosty i krásami krajiny zahájil třídenní zájezd do jižních Čech, který se uskutečnil ve dnech 23. – 25. září. Zúčastnili se ho vybraní žáci 2. stupně, které láká poznávání historie naživo, nejen z učebnic či jiných informačních zdrojů.
První zastávkou byla Praha. Historická budova Národního muzea na Václavském náměstí, budova mimořádně krásná a pro český národ významná. Mladší žáci s paní průvodkyní objevovali Panteon, dozvěděli se, proč se prostor, nádherně vyzdobený, jmenuje právě takto, a které osobnosti české kultury zde mají své místo. Starší žáci zhlédli výstavu věnovanou českým letcům RAF za 2. světové války. Program Ne mnozí, ale mnoho - Rytíři nebes byl náročnější na pozornost, vyhledávání informací na panelech, ale také předpokládal u žáků základní znalost válečných událostí. Obě skupiny si poté prohlédly nově zrekonstruovanou budovu Národního muzea a obdivovaly kostru plejtváka, umístěnou v 2. patře. Následoval přesun do Českého Krumlova, večeře a ubytování. První den zakončila večerní procházka osvětleným krumlovským zámkem a historickým centrem města, které patří do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Druhý den směřovala naše cesta do Třeboně. Okolo rybníku Svět, kolem sochy zakladatele rybníkářství Jakuba Krčína na náměstí a do třeboňského zámku, sídla Viléma a Petra Voka z Rožmberka. Deváťáci si prohlédli renesanční interiéry, alchymistickou dílnu magistra Kellyho a mladší žáci se v programu Návštěva na dvoře posledních Rožmberků přímo stali historickými postavami žijícími na zámku. V dobovém oblečení se představovali svým spolužákům. Mít na sobě krásné renesanční kostýmy byl pro mnohé opravdový zážitek. Cestou zpět do Krumlova čekala žáky další památka zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ukázka selského baroka, malebná vesnička Holašovice.
Třetí den začal prohlídkou kláštera Zlatá Koruna. Průvodce žáky seznámil s historií kláštera, vyprávěl, jak vypadal život mnichů, že se v klášteře dodržovalo silentio (ticho) a žáci si poté vyzkoušeli dorozumět se znakovou řečí, kterou si mnichové vytvořili. Poslední zastávkou na našem putování byl zámek Jaroměřice nad Rokytnou. Renesanci vystřídala krása a noblesa baroka. V programu Zaniklý svět barokní každodennosti poznávali žáci život na barokním zámku, včetně hudby a barokních nástrojů.
Třídenní historické putování uběhlo jako voda, všichni se vraceli domů unaveni, ale obohaceni o nové poznání a prožitky a už se těší na další „historii v praxi“.
Velké poděkování opět patří paní učitelce Mileně Valentové, která tyto zájezdy pro žáky připravuje.
Fotogalerie
Rozvrh a pravidla online výuky
2. pololetí školního roku 2020/21
Výuka kroužků
Výuka náboženství a kroužků se do konce října ruší. Příprava na přijímací zkoušky bude probíhat distančně přes Google Učebnu.
Výuka od 12. 10. do 31. 10.
Příští týden (12. - 16. 10.) se učíte ve škole podle rozvrhu, včetně kroužků. Další týden (19. - 23. 10.) bude výuka probíhat distančně. Sledujte Google Učebnu a plňte požadavky vyučujících v jednotlivých předmětech. Distanční výuka je ze zákona povinná. Kroužek bude také probíhat distančně. Můžete jít na oběd, a to od 13:00 do 13:30 h, nebo si oběd samostatně odhlásíte. Poslední týden máte volno.
Třídní schůzky
Vážení rodiče, zvu Vás na poslední společné třídní schůzky, které se konají 8. 9. od 16:00 do 17:00 hod. ve třídě 9.A. Plenární schůze v tělocvičně byla letos zrušena.