Březen zase u vody a stali jsme se odborníky na rybníky
V březnu jsme se s naší třídou vydali znovu pod hladinu – tedy ne doopravdy, ale v hlavách a v učebnicích! Zjistili jsme spoustu věcí o tom, co se děje pod vodou v českých rybnících, jaké ryby tam plavou, jak to vypadá na dně a proč jsou vůbec rybníky důležité.
Dívali jsme se na videa o přehradách, jezerech, rybnících i obřích vodních nádržích. Věděli jste třeba, že některé přehrady jsou tak velké, že by se tam vešlo celé město? A že kapr nemá zuby, ale drtí potravu hluboko v hltanu? My už to víme!
Nezůstali jsme ale jen u ryb a vody – povídali jsme si taky o tom, co se stane, když lidé do vody házejí odpadky nebo používají moc chemie na polích. Zjistili jsme, že znečištěná voda je pro ryby opravdové neštěstí. Některé se udusí, jiné onemocní a některé zmizí úplně. A když voda kvůli sinicím zezelená, není bezpečná ani pro lidi. To nás docela vyděsilo, ale taky nás to motivovalo víc chránit přírodu.
Ve výtvarce jsme pokračovali v našem umění – ale ne jen tak ledajakého. Zkoumali jsme kapří šupiny! Tuší a lavírováním (to je takové kouzelné rozmazávání štětcem) jsme vytvořili tajemné čtyřstupňové obrázky, které teď zdobí naši nástěnku a my jsme na ni opravdu hrdí, protože to nám zabralo obrovskou hromadu času. Přijďte se podívat!
Listopadové objevování nového tématu
Na konci listopadu, kdy přišla krásná sněhová nadílka, jsme se pustili do nového tématu. Tentokrát budeme objevovat krásy i strasti života zvířat v dalekém severském Finsku. A jak jsme na to přišli?