I ve výzvě roku 2019 jsme byli úspěšní a získali opět grant na realizaci dalšího mezinárodního projektu s názvem "Bon appétit, Europe!" v rámci programu Erasmus+, klíčová akce 2: Strategická partnerství.
Projekt bude realizován v projektovém období od 1.9.2019 do 31.8.2021 ve spolupráci s partnerskými školami ve Španělsku (koordinátor), Chorvatsku a Portugalsku.
Výše přiděleného grantu činí 26 314,00 EUR.
Cílem projektu, je poznávání gastronomie jako evropského kulturního dědictví a jeho zpřístupnění všem prostřednictvím digitálního obsahu, překonávajícího všechny existující sociální, kulturní a fyzické bariéry. Práce na projektu povede k používání odlišných strategií jako: párová práce, týmová práce, kooperativní učení, rozvoj sociálních dovedností, využívání ICT atd., které jsou užitečné pro rozvoj klíčových kompetencí našich žáků.
Efektivního výsledku při poznávání kulturních a společenských odlišností a tradic, při rozvoji znalostí o dědictví jiných národů, bude dosaženo prostřednictvím výměnných pobytů žáků a jejich přímého kontaktu s jinými kulturami během pobytu v rodinách, při návštěvách historických a kulturních památek a především realizaci společných vzdělávacích aktivit. Konkrétně se uskuteční čtyři výměnné pobyty žáků a doprovázejících učitelů, vždy po jednom v každé ze zemí projektových partnerů.
Kromě společných vzdělávacích aktivit během jednotlivých setkání, kdy budou probíhat společné týmové činnosti, jejichž očekávaných výsledků by nebylo možné dosáhnout při provádění v jedné zemi, bude v období mezi výměnnými pobyty probíhat trvalá týmová práce a spolupráce mezi žáky, učiteli a školami, jejíž výsledky budou jak hmotného, tak nehmotného charakteru.
Žáci každé ze škol budou ve svém regionu zkoumat tradiční suroviny pro výrobu potravin, jak jsou pěstovány, sklízeny. V rámci udržitelnosti budou srovnávat jejich pěstování a využití v minulosti a současnosti. Budou hledat tradiční recepty nebo produkty ze zvolených surovin. Finálním produktem prvního roku realizace projektových aktivit bude digitální příručka tradičních gastronomických surovín od A do Z, od "vzniku" až do kuchyně. Hlavním cílem druhého roku realizace projektu bude hledání a objevování vlivu gastronomického kulturního dědictví na společnost. Uvědomění si důležitosti tradičních surovin, jež jsou nedílnou součást naší stravy. Výsledkem bude interaktivní mapa regionů jednotlivých škol s geolokací významných památek, míst a budov historicky neoddělitelně spojených s gastronomií.
Během projektu použijeme různé prostředky k šíření našich aktivit a výsledků. Vytvoříme webové stránky projektu, TwinSpace, Facebook, ... . V každé škole bude navržen projektový koutek, aby byla informována veřejnost o projektových aktivitách.
Zkušenosti získané v průběhu realizace projektu budou mít pozitivní dopad na výuku a učení. Výsledky projektu budou v budoucnu užitečné v mnoha ohledech. Namátkou:
- Pozitivní motivace učitelů k další účasti na projektech.
- Neustálé zlepšování jazykových a komunikačních dovedností.
- Používání nových vzdělávacích postupů, vyučovacích metod, přístupů, příkladů dobré praxe.
- Využití tvůrčích činností vedoucích k poznání a dalšímu rozvoji kulturního dědictví a povědomí.
- Podpora aktivní účasti, komunikace, mezikulturních znalostí žáků učiteli.
Webové stránky projektu v prostředí eTwinning TwinSpace.
Ahoj. Já jsem Pepina a budu cestovat na všechna setkání. V každé partnerské zemi budu mít kamaráda. A z každé země zpracuji fotodiář.
A takto jsem se zrodila.
První setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit a současně i vzdělávání pedagogů se uskutečnilo na půdě hlavního koordinátora projektu ve španělském přímořském Gijónu.
Více fotografií zde.
Pepinin fotodiář ze Španělska:
Druhé setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit se uskutečnilo na naší domácí půdě v Hranicích. Bylo laděno ve velikonočním duchu. Pekly se beránci, perníčky, zdobily kraslice, pletly ošatky. Kromě toho zažili účastníci spoustu zábavy při různých zajímavých stmelovacích aktivitách, poznávali Hranice či Olomouc.
Pepinin fotodiář z České republiky:
Třetí setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit se uskutečnilo v portugalském přímořském městečku Póvoa de Varzim. Účastníci si zasoutěžili, zasportovali, navštívili rybí trhy a pomáhali při přípravě rybí pomazánky a rizota, projeli se na kajacích i na loďkách, navštívili druhé největší portugalské město Porto, jehož centrum Ribeira je na seznamu světových památek UNESCO, ale především společně plnili projektové úkoly.
Pepinin fotodiář z Portugalska:
Čtvrté setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit se uskutečnilo v chorvatském hlavním městě Zagreb.
Pepinin fotodiář z Chorvatska:
Erasmus koutek
Tento projekt je financován z programu Evropské unie Erasmus+. Za obsah publikací (sdělení ) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a NA a Evropská komise a NA neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem. This project is funded by the Erasmus+ Programme of the European Union. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko,
příspěvková organizace
Adresa:
Struhlovsko 1795,
753 01 Hranice,
IČ: 14618575
Kde nás najdete:
Loc: 49°33'8.38"N, 17°43'40.258"E
Tel.: + 420 581 650 166
Identifikátor datové schránky: nevmmq6
E-mail:
skola(zavináč)zsstruhlovsko(tečka)cz
Ředitel školy
Mgr. Radomír Macháň, tel.: 581 650 151
Další kontakty:
Školní jídelna při ZŠ,
tel.: 581 650 155
Mateřská škola, tel.: 581 650 165
Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Ať s míčem, knihou nebo kružítkem - příležitost u nás dáme všem.
Pořádání odborných kurzů, školení
a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti
Pronájem a půjčování věcí movitých
Hostinská činnost (stravování cizích strávníků)
2001 - 2025 © Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko, příspěvková organizace - All rights reserved developed: CodeKey.cz grafika: Wedipa