112 Can I help you?
4. mezinárodní setkání projektu Erasmus+
Natáčecí filmové ateliéry ? Ano, přesně takto by se dala charakterizovat naše škola v říjnu, kdy se u nás konalo 4. mezinárodní setkání projektu Erasmus + s názvem 112 Can I help you? Projektu se účastnilo celkem dvacet sedm dětí – čtrnáct dětí ze zahraničí a třináct dětí naší školy a devět zahraničních učitelů. Navázali jsme tak na na předchozí tři mezinárodní setkání žáků a jejich učitelů v Polsku, Francii a Rumunsku.
V Polsku si žáci osvojili základní znalosti o úrazech, zdravotních komplikacích a životě ohrožujících situacích, společně s dětmi z ostatních zemí složili píseň a navštívili nemocnici.
Ve Francii se z nás stali záchranáři, žáci i učitelé absolvovali záchranářský kurz poskytnutí první pomoci včetně certifikátu, to vše v anglickém jazyce, viděli jsme záchranu turistů v Pyrenejích za použití helikoptéry a také jsme si vyzkoušeli základy surfování na vlnách Atlantského oceánu.
V Rumunsku jsme zúročili nabyté znalosti a dovednosti a začali točit filmy, simulující zranění a následnou první pomoc. Hlavní role patří dětem, stejně tak role kameramanů a stříhačů filmu.
U nás na Struhlovsku se pilně pracovalo. První tři dny byly náročné, natáčeli jsme další videa, a to na téma: bodná rána a krvácení v dutině břišní, bodná rána a krvácení v hrudníku, dušení, srdeční slabost – vyčerpání, krvácení tepenné a žilní. To vše samozřejmě v angličtině.
K natáčení filmů jsme použili prostory celé školy a točilo se úplně všude - před školou, na zahradě, na chodbě, v jídelně a v dílnách. Cílem je poskytnout dětem základní znalosti a dovednosti v situacích, kdy je nutné rychle jednat, zachovat klidnou hlavu a poskytnout první pomoc.
Filmy děti následně sestříhají a zpracují a ty se stanou součástí promyšlené propagace poskytování první pomoci ve školách, na úřadech, v supermarketech a jiných veřejných prostorách v České republice, Francii, Rumunsku, Polsku a Španělsku. Dalším naším úkolem je výroba plakátů s vyobrazenými nehodami a radou, jak pomoci, a s QR kódem právě na příslušný film.
Zahraniční žáci byli ubytovaní v rodinách našich žáků, které se o ně pečlivě staraly, chodily na večeře, chystaly zábavu a snažily se jim ukázat krásy našeho regionu.
O to se samozřejmě snažila i naše škola, a tak jsme si udělali výlet na Pustevny a Radhošť, kam jsme vyjeli lanovkou a kde nám horští záchranáři provedli přednášku o záchraně na horách, navštívili jsme Muzeum báňského záchranářství, důl Landek a Malý svět techniky U6 v Ostravě, obdivovali jsme krásy lázní Teplice včetně návštěvy jeskyní a zhlédli nejhlubší propast na světě.
Jedním z nejzajímavějších zážitků byla návštěva místní hasičské zbrojnice, kde nás přivítali usměvaví páni hasiči, ochotně nám vše ukázali, předvedli a to vše v perfektní angličtině. Nakonec se s námi vyfotili a hned nato byl ohlášen skutečný poplach, takže jsme byli svědky opravdové výjezdu dvou hasičských vozů.
Celý týden uběhl velmi rychle, loučení dětí se zahraničními kamarády bylo emotivní a neobešlo se bez slz. Nás teď čeká spousta práce se zpracováním filmů natočených na naší škole a budeme se chystat na poslední mezinárodní setkání, tentokrát ve španělské Valencii.
Všem, kdo se jakkoliv podíleli na tomto projektu, patří velké díky.
Fotky si můžete prohlédnout níže, postupně budou přidávány další.
Fotogalerie
Dějepisná exkurze 9. ročníku do Osvětimi
Ve středu 9. října se naši žáci devátých tříd v doprovodu čtyř vyučujících vydali na dlouho plánovanou návštěvu areálu koncentračního tábora Auschwitz a Birkenau v polské Osvětimi. Dlouhou cestu autobusem za hranice republiky vystřídalo procházení se areálem s těžkou historickou stopou ve světových dějinách. Přičemž v ulicích a budovách tábora jsme vyslechli z úst našich průvodkyň spoustu detailů a děsivě silných lidských příběhů.