Ohlédnutí za Londýnem

Londýn očima ZŠ Struhlovsko

V týdnu od 13. 5. – 17. 5. se skupina 40 žáků II. stupně naší školy zúčastnila 5denního zájezdu do Londýna.

V pondělí ráno jsme s nadšením vyrazili autobusem na dlouhou cestu, kdy ještě nikdo z nás netušil, co vše cesta obnáší a že nakonec strávíme v autobuse celých 27 hodin. V brzkých ranních hodinách jsme se konečně nalodili na trajekt, kde jsme poprvé ochutnali anglickou snídani, a dopluli jsme konečně na území Velké Británie. Někteří teprve teď usnuli, nicméně za dalších pár hodin jsme měli vystupovat v Londýně a vydat se na náš první den ve velkoměstě.

Do Londýna jsme dorazili kolem desáté hodiny místního času. Autobus nás vysadil u O2 Arény a začal náš první den nabitý zážitky až do večera. Nalodili jsme se na místní vodní taxi Uber Boat a projeli po Temži až do historického centra Londýna. Cestou jsme mohli obdivovat většinu hlavních památek. Po výstupu nás čekala procházka k Westminster Abbey a Big Benu. Dále jsme pokračovali k Buckingham Palace, ke kterému jsme se dostali přes královský park St. James Park, oblíbený princeznou Dianou. Největším zážitkem zde byla různá zvířata, hlavně kachny a ochočené veverky, které šplhaly po všecha všude.

Poté už jsme pokračovali na náměstí Trafalgar Square a Leicester Square, kde byl konečně první rozchod a nákup suvenýrů a hlavně útok na McDonald, protože oběd už byl potřeba. Zároveň jsme si mohli prohlédnout známé China Town a sochy filmových postav v parku.

Poté nás čekal další zážitek, na který jen tak nezapomeneme, a to cesta londýnským metrem – tím nejstarším. Vše tomu odpovídalo, malé vagonky a stísněné prostory v podzemí v nás nevyvolávaly příjemné pocity a byli jsme rádi, že jsme zase zpět nahoře.

Zde nás čekal jeden z nejhezčích zážitků, a to návštěva muzea Madame Tussauds. Poté jsme již značně unaveni opět klesali do útrob metra a jeli k poslední atrakci dne – London Eye. Pohled na Lodnýn na dlani byl úchvatný. Na zpáteční cestě jsme prošli nádraží Waterloo a metrem se dostali zpět k O2 Aréně, kde na nás již čekal autobus. Unavení, ale plní zážitků jsme konečně dorazili na hotel, vybalili pár věcí a hurá do postele.

Druhý den ráno nás čekala anglická snídaně, naštěstí jsme si všichni natočili budík a vstali včas. Čekal nás opět den plný překvapení. Už ale nebyl tak vyčerpávající, protože jsme tvrdým spánkem nabrali síly. Tentokrát jsme začali na nultém poledníku Greenwich, prošli parkem a navštívili jsme Národní muzeum námořnictví. Odtud jsme se vydali na další zastávku, kde jsme měli delší rozchod a možnost nakoupit další dárky, zajít si na jídlo. Zároveň jsme mohli obdivovat nejrychlejší plachetnici na světě, postavenou v roce 1869, Cutty Sark, která zde stála ve skutečné velikosti.

Následovala tentokrát vyhlídková platba po Temži a výstup u Tower of London. Zde nás uvítali strážci pevnosti beefeatři a prohlédli jsme si korunovační klenoty anglických králů a královen. Poté jsme měli opět rozchod u břehu Temže, který někdo využil na poslední nákup dárků, někdo ochutnal místní Fish and Chips a jiné dobroty a pak už jsem se vydali na cestu zpět. Prošli jsme kolem Sheakspearova divadla The Globe, minuli Tower Bridge a Temži jsem přešli přes Millennium Bridge, po kterém běžel  i Harry Potter. Jako poslední památku jsme viděli St. Paul´s Cathedral. Pak už jsme se vydali zpět domů, ještě jsem ale vzali útokem místní Lidl.

Večer jsme museli opět zabalit kufry, což byl pro některé složitý úkol, a taky jít brzy spát. To už většině moc nešlo, a tak musely nastoupit paní učitelky a nespavce uložit.

Ráno nás čekal poslední den. S očekáváním a nadšením jsme naložili všechna zavazadla a vyrazili do Legolandu. Tady si to užili malí i velcí, někteří dokázali jezdit na kolotočích celý den i několikrát za sebou. V odpoledních hodinách jsme Legoland opustili a využili místní MHD autobus – samozřejmě dvoupatrový a dojeli do nádherného typicky anglického města Windsor. Zde jsme měli poslední možnost zajít na večeři, nakoupit poslední dárky a jídlo na cestu. Zdejší monumentální hrad Windsor, královská rezidence, se nachází přímo uprostřed města a pohled na něj je ohromující.

My už jsme se ale viděli v autobuse. Cesta trajektem tentokrát byla jako vystřižená ze snu, byli jsme unavení a noční cesta byla vyčerpávající a nekonečná, trajekt několikapatrový, a tak někteří pociťovali  příznaky mořské nemoci. Cesta domů byl opět dlouhá, trvala celých 27 hodin. Tentokrát jsme ale většinu cesty v autobuse prospali. Dojeli jsme v pořádku, se spoustou zážitků a pocitem, že to opravdu stálo za to, a také se zjištěním, že máme ty nejlepší děti, jaké jsme si mohli přát.

Děkujeme hlavně rodičům, že dětem umožnili i v této době vycestovat a zažít Londýn.

Vloženo: 03. 06. 2024       Stránka: Novinky

Nový školní rok

Milí žáci,

v pondělí 2. září se na Vás již všichni moc těšíme:-)

01. 09. 2024   Novinky   Více zde

Sešity

Seznam sešitů pro školní rok:   2024-25

Vážení rodiče, milí žáci,

v nadcházejícím školním roce budete potřebovat  tyto sešity.

19. 08. 2024   Novinky   Více zde

Poděkování a přání na prázdniny

Milé děti, žáci, vážení rodiče a přátelé naší školy. Děkujeme za přízeň a podporu v dalším školním roce 2023/2024. Velmi si jí vážíme.

04. 07. 2024   Novinky   Více zde

Hranické hry bez hranic

Soutěž družstev

02. 07. 2024   Novinky   Více zde

Úřední hodiny pro veřejnost během hlavních prázdnin

1. 7. – 12. 7. 2024 ................  9:00 – 13:00 hod.

19. 8. – 23. 8. 2024 ..............  9:00 – 13:00 hod.

26. 8. – 30. 8. 2024 ..............  7:00 – 15:00 hod.

28. 06. 2024   Novinky   Více zde