Přírodovědná exkurze za krásami pralesa Mionší
Finalisté soutěže Naší přírodou si konečně mohli vychutnat svoji zaslouženou odměnu v podobě přírodovědné exkurze do pralesa Mionší.
Kde se vlastně Mionší nachází? Rozkládá se na ploše cca 170 ha v Beskydech v okolí obcí Horní a Dolní Lomná a tvoří ho převážně jedlobukové porosty. A proč má ten zvláštní název? Protože ve slezském nářečí je řeka velká a potok mionší a právě tento potok tvoří hranici rezervace tohoto nádherného pralesa. Prales není volně přístupný, proto se vydáváme na túru za jeho krásami s průvodcem. Než se ovšem do pralesa podíváme musíme urazit 3,5 km dlouhou cestu s převýšením asi 300 m.
Počasí nám přeje, a tak se kocháme nádhernými výhledy na okolní krajinu. Cestou objevujeme různé vzácné rostliny jako jsou vstavače, lýkovce či zajímavou kyčelnici cibulkonosnou. Máme štěstí a zahlédneme i vzácného motýla martináče bukového nebo různé druhy brouků. Při vstupu do pralesa míjíme obrovský padlý kmen statné jedle, který už tady leží téměř 30 let. Většinu cesty se prodíráme bukovým houštím a obdivujeme výhledy mezi statnými stromy. Cestou nás doprovází zvuky různých ptáků jako je linduška lesní (cia, cia, cia), datel černý, kos horský či dokonce rehek zahradní. Stromy zde dosahují úctyhodné výšky až 60 m a stáří dokonce až 250 let. My jsme došli ke dvěma nejstarším, což jsou dva statné smrky, které měly nad zemí viditelně srostlé kořeny. Rostou zde také rozmanité druhu hub.
Kromě řady zbojnických historek se dozvídáme, že prales na věky zachytil ve svých nádherných fotografiích i známý fotograf Josef Sudek. Z pralesa sestupujeme traverzem na otevřenou vyhlídku do krajiny, kde můžeme v kalužích pozorovat pulce a svlažit ústa vodou z místní studánky. Tady naše cesta pralesem končí, zpátky se vydáváme lesní cestou. Musíme konstatovat, že to byl nádherný den a mohl by klidně trvat ještě déle. Byla to zasloužená odměna pro naše žáky za jejich píli a úsilí v přírodovědných soutěžích. Pevně doufáme, že reportáž z této exkurze bude velkou motivací i pro ostatní naše žáky, aby se i v příštím roce v hojném počtu této oblíbené soutěže Naší přírodou zúčastnili. Pon
Fotogalerie
Dějepisná exkurze 9. ročníku do Osvětimi
Ve středu 9. října se naši žáci devátých tříd v doprovodu čtyř vyučujících vydali na dlouho plánovanou návštěvu areálu koncentračního tábora Auschwitz a Birkenau v polské Osvětimi. Dlouhou cestu autobusem za hranice republiky vystřídalo procházení se areálem s těžkou historickou stopou ve světových dějinách. Přičemž v ulicích a budovách tábora jsme vyslechli z úst našich průvodkyň spoustu detailů a děsivě silných lidských příběhů.