Úprava dětského hřiště a zahrady při MŠ v přírodním stylu

Nové netradiční dětské hřiště se buduje při naší ZŠ a MŠ Struhlovsko. Stavební úpravy prakticky zcela vyřadí až do 31.8.2015 obě zahrady mateřské školy z provozu. Pro děti a pro jejich aktivity však budou k dispozici ostatní prostory školy i jejího areálu, včetně sportoviště či venkovní přírodovědné učebny. Prosíme proto rodiče o potřebnou míru tolerance, trpělivosti a shovívavosti. Odměnou nám za ni budou nádherné přírodní zahrady plné nových netradičních herních prvků.

Na projekt „Dětské hřiště v přírodním stylu při MŠ Struhlovsko“ jsme získali dotaci, nové hřiště je spolufinancováno z fondů Evropské unie (z Evropského fondu pro regionální rozvoj) v rámci Operačního programu Životní prostředí. Stavba byla zahájena v říjnu 2014, její dokončení je plánováno na konec srpna 2015 a bude stát necelé 4 miliony korun.

Hřiště v přírodním stylu bude využito v rámci enviromentální výchovy k názornému učení - pozorování života v různých biotopech a k realizaci enviromentálních projektů. Školní hřiště se po rekonstrukci promění v tzv. zelenou učebnu.

V rámci projektu bude na přírodním hřišti vybudováno několik tématických částí:

• Domorodá vesnice (jurta, vrbový tunel, vrbové úkryty, zlatokopecké pískoviště, archeologické pískoviště),
  • Ekologie (popelářský vůz s barevnými kontejnery na tříděný odpad),
  • Herní val (skluzavka, jeskyně se sítí, hobitín, akustický tunel, akátový tunel, lezecké lano, lezecká síť, volné lano, ohniště),
  • Městečko (zahradní domky, montážní stěna s šrouby, zámky apod., kreslící tabule, francouzské pexeso, labyrint, kůl s basketbalovým košem, závěsná houpačka, lavičky),
  • Ovocný sad (ovocné stromy – jabloň,švestka a třešeň, ovocné keře – rybíz, angrešt, josta, líska, ozdobné keře – tavolník, mochna, kompostér),
  • Příroda (ptačí budky, ptačí krmítka, broukovitě, živý plot z habru),
  • Voda (mlhoviště, koloběh vody s pumpou a vodní růžicí a vodním mlýnkem, blátoviště),
  • Zahradnictví (bylinkové záhonky s bylinami – máta, šalvěj, tymián, dobromysl…, záhony s trvalkami – kopretina, levandule, třapatka, jahodník, kompostér),
  • Balanční stezka (bludné kořeny, lanové stěny, pérová houpadla, řetězová lávka, vahadlová houpačka, prohazovací tabule, shazovací trám),
  • Vjemový chodník (s dřevěnými poli a několika různými materiály – kůra, kameny, štěrk, písek, hlína…),
  • Svět hudby (dřevěný xylofon, zvonek, hudební nástroje)

Při realizaci celého projektu budou využity výhradně přírodní materiály. Pouze skluzavka a kotvící materiál prvků budou z nerezu. Většina dřevěných prvků v jednotlivých částech přírodního hřiště bude zhotovena z akátového dřeva. Akát je nejodolnější dřevina proti dřevokazným houbám (hnilobě), rostoucí v mírném pásmu. Dále bude použit smrk, vrbové proutí, písek, ornice, kámen.

Dispoziční plány upravovaných zahrad s plánovaným rozmístěním herních prvků a výsadby:

Dětské hřiště a zahrada MŠ č. 1 - při MŠ Klíček

Dětské hřiště a zahrada MŠ č. 2 - při MŠ Slunečnice

Informace v tisku

Slavnostní otevření

Tradiční podzimní slavnost otevřela naše krásné nové přírodní zahrady...

Hranická televize od času 6:58 do 8:40

Slavnostní zahájení k oficiálnímu „otevření“ přírodních zahrad započalo projevem starosty města pana Jiřího Kudláčka a ředitele školy Mgr. Radomíra Macháně ke všem přítomným. Pro děti a rodiče byla připravena spousta soutěží a zábavy s využitím netradičního zahradního vybavení, které je v našem městě ojedinělé. Například: variabilní bludiště, chůdy (bludné kořeny), lanové stěny, beranidlo, broukovitě, vjemový chodník, herní val s tunely avelkou skluzavkou, akustický tunel, hobitín s ohništěm, mlhoviště, blátoviště, vrbové tunely, zlatokopecké a archeo pískoviště, jurta, atd.

Absolvováním osmi soutěžních stanovišť si děti prověřily své znalosti a schopnosti. Na posilněnou po zábavném soutěžení si děti opékaly špekáčky na nově vybudovaném ohništi. Dobrá nálada a úsměvy dětí byly odměnou pro všechny, kteří se na podzimní slavnosti podíleli.

Dagmar Močičková - učitelka v mateřské škole při ZŠ Struhlovsko