Konečně jsme zpátky ve škole, a tak můžeme pokračovat v našem projektu Ekosystémy školní zahrady. Tentokrát jsme se zaměřili na ekosystém park. V areálu školního hřiště jsme si ověřili své znalosti a určovali jednotlivé stromy podle kůry, rašících listů i vonících květů. Ve zkoušce jsme celkem obstáli, proto nás čekal ještě jeden zábavný úkol. Jaro je v plném proudu všechno kvete a našim úkolem bylo posbírat z kvetoucích bylin celou paletu barev. Jak se jsme byli úspěšní se můžete podívat v přiložených fotografiích. Odměnou pro nás byla premiéra použití nové lapačky na hmyz. Co jsme ulovili? Kromě včel, kterých bylo kolem docela hodně, se nám podařilo ulovit i pavoučka, mravenci nám bohužel utekli. Živočichy jsme si pozorně prohlédli a opět vypustili na svobodu a jelikož bylo docela horko, přiložili jsme i ruku k dílu a dopřáli rostlinám dostatek vláhy z naší nádoby s dešťovou vodou.
Konečně jsme zpět ve škole a tak jsme hned vyběhli ven. Dnes jsme společně vyrazili na průzkum našeho areálu tentokrát s dalekohledy. Původně jsme chtěli pozorovat ptáky v korunách stromů, ale moc se nám nedařilo, zřejmě jsme byli příliš hluční. To nás ale neodradilo, a tak jsme pozorovali jeden ze symbolů blížících se vánoc - trsy jmelí na větvích stromů. Dozvěděli jsme se, že jmelí byla přisuzována zázračná moc, jelikož i v zimě bylo stále zelené. Je to ale rostlina, která spíše našim stromům škodí. Zajímalo nás, jak se na ty stromy dostane a mohou za to především ptáci, kteří pojídají bíle bobule, když jim nějaká upadne na větev, hned se tam uhnízdí a začne růst nové jmelí. Na větve, na kterých jmelí roste, není radno lézt, protože jsou oslabené, velmi křehké a mohlo by snadno dojít k úrazu, protože se rychle lámou. Jmelí, ale od pradávna patří k symbolům vánoc, aby vám jmelí přineslo štěstí, musí vám ho někdo darovat a čím více bílých bobulí má, tím více štěstí vám jmelí vám přinese.
video zde
Během měsíce října jsme se zaměřili na život v našem jezírku. Nejprve jsme si
prohlédli rostliny v okolí jezírka i na jeho hladině. Bezpečně jsme poznali leknín bílý a
vysvětlili jsme si rozdíl mezi rákosem a orobincem. Co nás ale zajímalo nejvíce? Jestli je v
jezírku nějaký život. Nejprve se nám nedařilo nic ulovit, přesto, že jsme měli síťky na odchyt
vodních živočichů různých velikostí. Nakonec jsme přece jen byli úspěšní a podařilo se nám
vylovit a za pomocí klíče i určit larvy vážky, šídla, plovatku bahenní i brouka vírníka. Moc
jsme si to užili, bylo to velké dobrodružství.
Během měsíce září nám počasí přálo, a proto jsme několikrát v přírodovědě doslova vyběhli do naší krásné školní zahrady. V letošním školním roce se v rámci přírodovědného projektu v naší třídě zaměříme na Ekosystémy školní zahrady. Naši přírodní školní zahradu jsme proto nejprve pořádně prozkoumali, abychom zjistili, co nám tam ještě roste a kvete, později jsme určovali jednotlivé rostliny a živočichy, ať už v zahradě nebo na obrázcích. Zahráli jsme si na vědce a některé živočichy jsme odchytili do nádobky s lupou, abychom si je mohli lépe prohlédnout. Díky speciálním brýlím jsme si mohli vyzkoušet, jak naši zahradu a květiny v ní vidí hmyz. Bylo to zábavné a hlavně poučné. Nebojte se, všechny živé tvory jsme nakonec opět pustili na svobodu.
Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko,
příspěvková organizace
Adresa:
Struhlovsko 1795,
753 01 Hranice,
IČ: 14618575
Kde nás najdete:
Loc: 49°33'8.38"N, 17°43'40.258"E
Tel.: + 420 581 650 166
Identifikátor datové schránky: nevmmq6
E-mail:
skola(zavináč)zsstruhlovsko(tečka)cz
Ředitel školy
Mgr. Radomír Macháň, tel.: 581 650 151
Další kontakty:
Školní jídelna při ZŠ,
tel.: 581 650 155
Mateřská škola, tel.: 581 650 165
Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Ať s míčem, knihou nebo kružítkem - příležitost u nás dáme všem.
Pořádání odborných kurzů, školení
a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti
Pronájem a půjčování věcí movitých
Hostinská činnost (stravování cizích strávníků)
2001 - 2024 © Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko, příspěvková organizace - All rights reserved developed: CodeKey.cz grafika: Wedipa