Pěstování hrášku nepatří mezi nijak složité činnosti. Zvládne ho prakticky každý a děti se po této skvělé plodině mohou ujíst. Záhonek hrášku najdete i na naší školní zahradě, protože hrášek je jednou z nejoblíbenějších zelenin. Je to luštěnina, kterou pěstujeme kvůli sladkým a chutným plodům, které obsahují hodně vitamínů. Hrášek jsme vyseli včas a čekali jsme v letošním chladném počasí na slunečné dny, abychom mohli pozorovat, jak roste, kvete a začínají se tvořit lusky. Důležitá je při pěstování opora. Postačily nám plastové kolíky, provázek a úponky hrášku se mohou s radostí přichytit. Nyní musíme každý den zalévat a plašit školního králíčka, který objevil náš záhonek a z hrášku si připravil chutnou svačinku. Hrášek ještě několik dnů bude dozrávat a doufáme, že se králíček s námi o hrášek podělí.
Děti z naší třídy jsou úspěšní zahrádkáři a znají zásady pro správné pěstování ředkviček. Proč jsme se rozhodli pěstovat ředkvičky? I malinká ředkvička v sobě obsahuje poklady pro naše zdraví, a proto je rozhodně vhodné a žádoucí je do našeho jídelníčku zařazovat, a to jak syrové, tak i třeba tepelně upravené. Jak se pěstují ředkvičky? Připravili jsme si půdu před setím, vyznačili řádky a vyseli semena do správné hloubky. Vzešlé rostlinky jsme vyjednotili na určenou vzdálenost, kypřili půdu a hlavně pravidelně zalévali. Zajímavosti o ředkvičkách: Ředkvičky umí pomoci nejen s trávicími problémy a bolestmi břicha, ale i se škytavkou. Z naší bohaté sklizně jsme si připravili zdravou bio svačinku.
Dobrodružství na školní zahradě
Voňavý jarní den nás vylákal na školní zahradu, kterou vidíme a sledujeme z oken naší třídy. Děti se těšily na setí zeleniny, prohlídku jezírka, ptačích budek a pozorování špačka, který se uhnízdil přímo nad našimi okny. Nejdříve jsme se pustili do setí zeleniny. Znovu jsme náš záhon prokypřili, uhrabali a děti do připravených řádků vysévaly semínka mrkve, ředkvičky a hrášku. Řádky jsme po zahrnutí přimáčkli, zavlažili a nyní se už těšíme, až semínka vzejdou a vykouknou na nás zelené listy.
Dobrodružství na školní zahradě
Když začalo hřát první jarní sluníčko, pustili jsme se do zahradničení. Vyvýšený záhon ve tvaru fazolky, oblemovaný plůtkem z vrbových prutů, bude místem, kde si vypěstujeme zdravou ranou zeleninu. Pustili jsme se s chutí do práce. Ze záhonu jsme odstranili odpadní materiál a plevele, motyčkami prokypřili půdu do hloubky několika centimetrů. Potom jsme půdu uhrabali a odstranili zbývající kamínky a smetí. Nyní je záhonek připravený k výsadbě. Máme zakoupená semena ředkvičky, raného hrášku, mrkve a těšíme se na jejich výsadbu. Prosíme sluníčko, aby prohřálo půdu a jdeme na to!
Naším cílem bylo dozvědět se vše o návštěvnících naší školní zahrady. Často o přítomnosti veverek vůbec nevíme, že jsou někde nablízku, prozradí jen okousané šišky. Drobní hlodavci pochopili, že od lidí jim nejenže nehrozí nebezpečí, ale naopak se mohou dočkat něčeho dobrého. Víme už, že veverky nespí zimním spánkem a chráněná hnízda na stromech opouštějí, aby si našly potravu. Rozhodli jsme se, že přikrmováním v zahradě pomůžeme veverkám přečkat zimní měsíce. Přichystali jsme jim pod smrky veverčí dobroty – vlašské a lískové oříšky, slunečnicová semena, smrkové šišky, čerstvou mrkev a jablka. Přáním dětí je, mít naši zahradu plnou ochočených veverek.
Krmíme ptáčky na školní zahradě
Kdo si myslí, že v zimě není na školní zahradě na co se dívat, ten se zatraceně plete. Stačí vzhlédnout do korun stromů. A možná vás překvapí, kolik druhů ptáků v zahradě poletuje, posedává a prozpěvuje. Když zemi zamkne mráz, jsou ptáci odkázáni na naši pomoc. Prostřeli jsme jim do krmítek, na které je radost pohledět. Protože děti baví dělat věci samy, tak jsme pro ptáčky vyrobili krmítka z kokosových ořechů. Potřebovali jsme ořechy, drát, kladívko, kleště, provázek a samozřejmě šikovné ruce dětí. Hotová krmítka jsme zavěsili dostatečně vysoko, aby byli ptáčci chráněni před zvědavými kočkami. Naplnili směsí zrníček a ozdobili lojovými koulemi. Nyní stačí popřát ptáčkům dobrou chuť!
Dobrodružství na školní zahradě
Červená, žlutá, hnědá…Kde se tyto barvy v listech berou? A proč na podzim vlastně listy mění barvu? Podzimní období a paleta barev, kterou příroda používá, je neskutečně pestrá a zajímavá. Děti se při procházce školní zahradou kochaly nádhernou barevností listů a obdivovaly množství odstínů barev, které příroda vykouzlila. Nasbíraly a vylisovaly listí z lípy, břízy, třešně a hrušně a vytvořily si vlastní velké podzimní listy, které svou barevnou krásou budou ještě chvíli zdobit naši třídu.
Vidět, dotknout se, pozorovat, takové bezprostřední dojmy děti baví a probouzejí v nich chuť
na objevitelské výlety do školní zahrady. Stromy, které krášlí okolí školy, byly naším cílem. Sáhnout si na nejvyšší strom, utrhnout list, prohlédnout si ptačí budky, podívat se do vrcholku koruny, odloupnout kousek kůry, byly úkoly, při kterých děti zapojily všechny smysly a vlastním prožitkem získaly zkušenosti a nezapomenutelné vědomosti.
Aranžováním okvětních lístků, celých květů, listů a travin vznikají nečekané geometrické obrazce. Děti si společně ve skupině vybíraly přírodniny a srovnávaly je podle barevných stupnic do kruhových obrazců. Zapojením dětské fantazie a nadšení vznikaly krásné mandaly, které zdobí podzimní zahradu a připomínají naše kreativní dopoledne.
Čichací procházka
S dětmi se vydáváme na objevitelskou cestu – čichací procházku po zahradě, protože se čich nejlépe rozvíjí ve volné přírodě. Naše školní zahrada je plná nejrůznějších vůní. Procházíme od příjemných květinových až po vůně kořeněně natrpklých bylinek. Děti si spojovaly každou vůni s květinou a bylinkou, vzájemně se vodily po zahradě a snažily se uhodnout, o jakou rostlinu jde. Rostlinný materiál natrhaly do kelímků, který nyní sušíme ve třídě a budeme uchovávat v dózičce. Odměnou jim byla pohádka Princezna Meduňka a princ Máťák. Už se těšíme na jaro, až si tyto voňavé bylinky sami vypěstujeme.
Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko,
příspěvková organizace
Adresa:
Struhlovsko 1795,
753 01 Hranice,
IČ: 14618575
Kde nás najdete:
Loc: 49°33'8.38"N, 17°43'40.258"E
Tel.: + 420 581 650 166
Identifikátor datové schránky: nevmmq6
E-mail:
skola(zavináč)zsstruhlovsko(tečka)cz
Ředitel školy
Mgr. Radomír Macháň, tel.: 581 650 151
Další kontakty:
Školní jídelna při ZŠ,
tel.: 581 650 155
Mateřská škola, tel.: 581 650 165
Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Ať s míčem, knihou nebo kružítkem - příležitost u nás dáme všem.
Pořádání odborných kurzů, školení
a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti
Pronájem a půjčování věcí movitých
Hostinská činnost (stravování cizích strávníků)
2001 - 2024 © Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko, příspěvková organizace - All rights reserved developed: CodeKey.cz grafika: Wedipa