2. A

Mikroskop budoucnosti

LISTOPAD

V listopadu si 2. A zahrála na malé vědce, biology, přírodovědce. Seznamovali jsme se totiž s mikroskopem. Během seznamování děti začaly vymýšlet, jaké jiné mikroskopy by mohly existovat, co by mohly zkoumat, objevovat jiného. Vymysleli jsme tedy například mikroskop, který umí číst lidské myšlenky, přivodit hezké sny, předpovědět budoucnost atd. I jejich vzhled byl naprosto rozdílný, od skutečného mikroskopu! Jak takový mikroskop funguje a vypadá, tedy už teoreticky víme. Teď se těšíme na reálné vyzkoušení.

Říjen - tajemství rybníku

news img

ŘÍJEN

Tajemství rybníku

Měsíc říjen patřil rostlinám a živočichům žijícím v blízkosti nebo přímo v rybníce, popřípadě jezírku. Nejprve jsme pracovali s papírovou zvětšeninou rybníka, do kterého se muselo správně přiřadit a nalepit jeho obyvatelstvo. Správné umístění bylo velice důležité. Aby to pro nás bylo jednodušší, ke každému zvířeti a rostlině jsme si přečetli krátké povídání. Poté už vůbec nebylo těžké nalepit na správné místo labuť nebo vážku.

Poté, co jsme byli už chytřejší o nové poznatky, vyrazili jsme k našemu školnímu jezírku, kde jsme porovnávali, co můžeme vidět u rybníka a co u jezírka. Kdo vůbec v našem školním jezírku žije, jaké rostliny rostou v jeho blízkosti? Je to moc rozdílné, nebo naopak stejné? Odpověděli jsme si na spoustu otázek. Nejvíce nás ovšem bavilo „lovení“ vzorků přímo z jezírka. Následné hledání, co jsme vůbec vylovili, bylo někdy velmi těžké, ale s pomocí všelijakých odborných klíčů, se nám to velmi často povedlo.

Kdo všechno žije v půdě?

news img

„Příroda pod lupou“

Přírodovědný projekt 2. A

Po celý školní rok bude třída 2. A pozorovat broučky, rostliny a všelijaké přírodní jevy pod lupou, mikroskopem, vyhledávat o broučcích a jiných zvířatech a rostlinách největší zajímavosti, porovnávat jejich znaky atd. Zajímat nás bude i život v jezírku a jeho okolí.

Cílem projektu bude seznámit se s co největším počtem broučků, rostlin, které jsou běžně k vidění na školní zahradě, v jezírku a jeho okolí. Seznámit se s pomůckami, které při pozorování můžeme používat – lupa, mikroskop apod.

ZÁŘÍ

Tento měsíc jsme započali péčí o náš školní záhonek, o který jsme se poctivě starali celou první třídu. Konečně jsme se dočkali a byl tu čas sklizně. Velké množství paprik, rajčat a mrkve čekalo na to, až je ochutnáme! A byla to opravdová dobrota! Přece jen to chutnalo lépe, když jsme věděli, kolik péče a práce za tím bylo :).

A protože v půdě na záhonku nežila jen zelenina, ale i velké množství různorodých broučků, začali jsme jednoho po druhém zkoumat a sledovat. Určit u některých s pomocí klíče, o koho se jedná, bylo velmi těžké, ale u většiny brouků a pavouků se nám to povedlo. Pod lupou jsme tedy viděli žížalu, pavouky, škvory a spoustu jiných. Bádání nad broučky a pavouky nás moc bavilo a proto se těšíme na příště, kdy budeme zkoumat živočichy ve školním jezírku.