2. B

Mlha přede mnou, mlha za mnou...

Krásné letní počasí nám umožnilo konečně vyzkoušet " mlhoviště" v naší mateřské  škole Klíček. Mlha jako jedno za skupenství vody, ale v letních vedrech také příjemné osvěžení drobnými kapičkami vody, které utvoří na rozpálené kůži jemný vodní film. A co jsme ještě viděli v kapkách vody? No přece sedm barev duhy...víte, které to jsou?

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Barevné květy

Člověk by si řekl, že voda teče normálně dolů. My jsme se však pokusem přesvědčili, že voda může téct i dolů. Zároveň jsme poznali, jak květiny získávají životadárnou vodu.

Přinesli jsme si dvě bílé květiny- karafiátky a pivoňky. Do každé sklenice s vodou jsme přidali jiné barvivo. Opatrně jsme rozstřihli stonky až ke květu, vložili je do sklenice s barevnou vodou a nechali je stát do druhého dne. Květiny po několika hodinách začaly měnit barvu. Nasávaly obarvenou vodu, která putovala stonkem až do okvětních lístků.

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Co všechno umí voda?

ČERVEN

Voda umí i vyšplhat !!! Nevěříte? Náš pokus to jenom dokazuje...Tomuto procesu se říká VZLÍNÁNÍ a my jsme si tak trošku pohráli s barevnou vodou a papírem...

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Voda - základ života i nebezpečí

KVĚTEN

Voda je nejen jedním z nejdůležitějších životních potřeb, ale také se může stát život ohrožujícím. Zejména, když se vylije z břehů řeky do okolní krajiny. Říkáme tomu povodeň. Lidem pomáhají hasiči, vojáci, lékaři. Zachraňují osoby, zvířata i domy. 

I my jsme se stali svědky takovéto živelné pohromy na řece Bečvě, která protéká naším městem...

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

U potoka roste kvítí...

DUBEN

U potoka roste kvítí, 

říkají mu petrklíč.

Na koho to slovo padne,

ten musí ....

Kolem nás všechno roste a kvete jak o závod. A nejvíce tam, kde mají rostlinky hodně vody a vláhy. Břehy potoků jsou doslova obsypané blatouchy a sasankami. Na loukách vykukují pampelišky, pryskyřníky a sedmikrásky. Občas se už někde na mezi objeví i léčivý podběl, příkopy jsou plné mladých kopřiv. A nesmím zapomenout  ani na koberce petrklíčů v zahradách...

My už je také umíme dobře poznávat a víme, kde je hledat.

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Barevná voda

BŘEZEN

Dalším pokračováním našich pokusů s vodou bylo pozorování barvy vody. Víme, že sladká voda je čirá tekutina. Nás ale zajímalo, jaké barvy můžeme získat smícháním různých tekutin. Nemalý vliv na odstín koktejlu  měla i hmotnost tekutiny, kterou jsme do vody přimíchávali.

Podle tohovznikaly  různé kombinace barev a chutí. Nám se nejvíce líbila zeleno- žlutá. Ta také i nejlépe chutnala...byla sladká jako med. A co vy, už jste si zkusili namíchat svůj vlastní koktejl?

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto

 

Chuť a vůně vody

V únoru jsme se zabývali v našem projektu chutí, barvou a vůní vody. Do džbánu jsme přidali různé ingradience z maminčiny kuchyně  a rozeznávali chuť kyselou, sladkou, slanou a hořkou. Pozorovali jsme , jaký vliv má sůl, ocet, cukr a citron nejen na chuť vody, ale také na její barvu a vůni...

Maminky nám přibalily do školy také různé domácí šťávy a sirupy, abycho mohli vyzkoušet jejich chutě ( maliny, rybíz, jahoda, bezinky, lesní plody, ananas, višeň, pomeranč...).   Z jejich barev nám až  oči přecházely...a co teprve ty vůně!

 

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Školní večírek

Vážení rodiče,

posílám Vám v úkolníčku 1 vstupenku a pozvánku na školní večírek. Podrobné informace o školním večírku, vstupenkách a organizaci prodeje vstupenek jsou přiloženy v letáku, také v úkolníčku. Děkuji.

 


Recitační soutěž

Ve středu 6.února 2019 se konalo  školní kolo recitační soutěže pro děti z 1. stupně. V mladší kategorii žáků 2.-3. tříd reprezentovali naši třídu Elenka Kubíčková, Klárka Kačíková, Laura Golová a Filip Smolár. Dvěma z nich se  dokonce  podařilo umístit na medailových pozicích. Elenka obsadila krásné druhé místo a Filip třetí. Gratulujeme vítězům a všem děkujeme za velmi pěkný přednes a příjemně strávené odpoledne.

 

Fotogalerie


 foto

 

Sněhová peřina

V lednu jsme se věnovali v našem přírodovědném projektu skupenství vody a pokusům s vodou vůbec. A protože v matematice už umíme rozeznat různé jednotky měření, rozhodli jsme se, že si uděláme se sněhem pokusy. Zajímalo nás totiž, jestli bude mít sníh v odměrné nádobce stejný objem jako voda, která se z něj rozpustí. 

Nejprve jsme si ve třídě vyzkoušeli, kolil mililitrů vlastně můžeme v nádobě mít, jak velký objem zaujímá jeden litr, půl litru, čtvrt litru a méně. Přelévali jsme různá množství vody a odměřovali požadované množství. Pak jsme si na naší školní zahradě naplnili  odměrné nádoby sněhem a nechali jej ve třídě pomalu rozpouštět. Zajímalo nás, kolik vody= jaký objem= bude mít rozpuštěný sníh. Na výsledky jsme si museli počkat do druhého dne, ale stálo to zato...Teď už víme, že vody je vždy méně...

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Ledové království

Měsíc prosinec patřil sněhovému a ledovému království. Zamrznul nám nejen náš rybníček, ale celá okolní krajina. Zem pokryl sníh a my jsme konečně mohli na vlastní kůži vyzkoušet,  jak studí. Nakreslili jsme si do sněhu různé tvary sněhových vloček, porovnávali jejich tvary a vzory. Z hladiny rybníka jsme vylomili kus ledu a pozorovali jeho tloušťku, průhlednost, tvrdost, a složení. Nakonec jsme tento kousek nechali rozpustit v misce do druhého dne, vodu přelili do kádinky a změřili její množství v litrech. 

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Koukej, kapky se koulí ..

V měsíci listopadu jsme si dali za úkol pozorovat vodní hladinu v potoce v období dešťů, zvyšování hladiny potoků i řek a vliv deště na okolní přírodu. Tento měsíc byl ale na vláhu velmi chudý, téměř nepršelo a tak jsme stále jen pozorovali sluníčko na obloze. Jen ke konci měsíce naštěstí  maličko nasněžilo a zamrzlo. Na potoce se vytvořila slabá vrstva ledu, pokrytá sněhem. Tak jsme pozorování zaměřili na další skupenství vody- LED a SNÍH. Povídali jsme si, kde všude můžeme led použít, jak vlastně vzniká a co jsou to sněhové vločky. Pár jsme si jich i vystřihli a nalepili...

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Jaká zvířata miluje Klárka?

No přece koně! V pátek nám o nich moc pěkně vyprávěla a také přečetla příběh o indiánské dívce Taimě a jejím  hříběti " Rychlý blesk", které podle staré tradice dostala při svém narození...Kdy by chtěl vědět více, musí si přečíst Nejkrásnější příběhy o koních.

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto

 

Za mlhou hustou tak, že...

Konečně jsme se dočkali! Z neděle na pondělí 12. listopadu jsme se probudili do mlhy husté tak, že by se dala krájet a možná ještě víc...A tak byl i náš rybníček spolu se skřítkem Rákosníčkem schovaný v mlze a my jsme mohli celé dopoledne pozorovat, jak se mlha pomalu zvedá, mizí a vykukuje sluníčko.

 

Fotogalerie


 foto

 

Poslední plavání

Vážení rodiče,

ve čtvrtek 15.11.2018 máme poslední lekci plaveckého výcviku. Tato lekce je zároveň ukázkovou lekcí pro Vás, rodiče  nebo prarodiče. Pokud máte možnost, udělejte si čas a přijďte se podívat na své dítě. Všechny děti se moc těší na Vaši návštěvu( doporučuji žabky a lehké oblečení- na bazéně je hodně teplo....

 


S Rákosníčkem za vílou " Mlženkou"

V měsíci říjnu jsme spolu s Rákosníčkem napjatě pozorovali, kdy už se v přírodě objeví první rosa, mlha a déšť. Ale ouha - celý měsíc bylo tak krásné a teplé počasí, že jsme čekali marně...Nám to ale vůbec nevadilo. Zopakovali jsme jsme si, co všechno víme o vodě, co žije v rybníce a takový malý rybník jsme si udělali i ve škole...Ještě do něj přimalujeme ryby, rybky a rybičky...

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto

 

100- letá lípa v Hranicích

Abychom si uměli představit, co je to 100 let v délce lidského života,  zašli  jsme se podívat na něco opravdu hodně starého...na lípu v Galašově ulici, které je asi 170 let. Její listy jsme už totiž znali jako  jeden  ze symbolů české republiky, o kterých jsme si povídali při 100- letém výročí. A tak jsme ji pěkně pohladili a objali, aby tady s námi ještě dlouho byla ...

 

Fotogalerie


 foto


 foto

 

"Rákosníček"

Tento celoroční projekt je zaměřený na vodu- jeden z pěti elementů života. V dnešní, první části jsme se vypravili do naší krásné školní zahrady k jezírku. Prorože nás bude celým projektem provázet vodní skřítek " Rákosníček", byli jsme omrknout jeho vodní hladinu v jezírku. Je to skřítek neposeda, a tak jsme i my nedočkavě vyhlíželi, co se nám v jezírku ukáže. Pozorovali jsme zvlášť dobře vodu v jezírku- její barvu, zkusili jsme teplotu vody, povídali jsme si o chuti a skupenstvích  vody. Také jsme zkusili pojmenovat rostliny, které rostou v okolí našeho školního jezírka. Ve třídě jsme se pak podívali na kousek večerníčku s Rákosníčkem, abychom jej uměli i pěkně vymalovat..

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto

 

OFICIÁLNÍ NÁZEV:

Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko,
příspěvková organizace 

Adresa:
Struhlovsko 1795,
753 01 Hranice,
IČ: 14618575
Kde nás najdete:
Loc: 49°33'8.38"N, 17°43'40.258"E

KONTAKTY:

Tel.: + 420 581 650 166
Identifikátor datové schránky: nevmmq6
E-mail: skola(zavináč)zsstruhlovsko(tečka)cz

Ředitel školy
Mgr. Radomír Macháň, tel.: 581 650 151

Další­ kontakty:
Školní jídelna při ZŠ, tel.: 581 650 155
Mateřská škola,  tel.: 581 650 165

MAPA:

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM:

Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Ať s míčem, knihou nebo kružítkem - příležitost u nás dáme všem.

DOPLŇKOVÁ ČINNOST:

Pořádání odborných kurzů, školení
a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti

REALITNÍ ČINNOST:

Pronájem a půjčování věcí movitých
Hostinská činnost (stravování cizích strávníků)

loga-partneri
PPUC
Výuka přírodních věd nově
Spolu a lépe
SFŽP ČR
MŽP ČR
Poznej a chraň
Pokusné ověřování
ERASMUS+
OPVK
Doučování žáků škol
Rozvoj digitálních kompetencí pedagogů
IKAPOK II
IKAP II
Rozvíjení digitální gramotnosti dětí již od MŠ
Digitalizujeme školu cíl 172
Digitalizujeme školu cíle 173 a 174
Spolu a lépe IV
Spolu to zvládneme
Obědy školákům 2023
Modernizace učebny cizích jazyků

2001 - 2024 © Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko, příspěvková organizace - All rights reserved      developed: CodeKey.cz    grafika: Wedipa