Zimní pobyt s environmentálním programem - 2020 - 1

ZIMNÍ POBYT S ENVIRONMENTÁLNÍM PROGRAMEM.

Ozdravný zimní pobyt žáků 6. ročníku se mohl uskutečnit díky poskytnuté podpoře ze Státního fondu životního prostředí České republiky, jež pokryje více jak 60 % skutečných nákladů vynaložených na realizaci pobytu.

ANOTACE:

Pobytový ekologický program nebyl zaměřen jen na to, jak přežít v zimě, ale na ekologii jako takou, na environmentální témata, zdravý pohyb i pobyt ve zdravém životním prostředí. Projekt se týkal 5 denního (4 nocí) ozdravného pobytu skupiny 31 žáků ZŠ. Aktivity dětí během pobytu - rozvoj ekologického vzdělávání, aktivní pohyb v přírodě, rozvoj manuálních dovedností, bezpečného chování vůči sobě i ostatním, rozvoj sociálních dovedností, spolupráce.  Ekologická výchova byla realizována v rozsahu 8 hod/den, alespoň polovina aktivit byla uskutečňována v přírodě v terénu. Výuku EVVO zajistila profesní organizace zřízená pro environmentální vzdělávání - Lipka. Cíle EVVO jsou v souladu s ŠVP pro základní vzdělávání a týkají se pochopení zákonitosti přírodních procesů a vztahů, ekologizace lidských výrobků a zachování přírodních zdrojů (systém udržitelnosti přírodních zdrojů).

ZPRÁVA O PRŮBĚHU OZDRAVNÉHO POBYTU

Environmentální program: Jak přežít dobu ledovou

Místo pobytu: Krásensko

Termín: 20. 1. 2020 – 24. 1. 2020

Školní rok: 2019/2020

Třída: 6. B, 6. A

Počet žáků: 18 + 13

Pedagogický dozor: Mgr. Marek Haša, Mgr. Jana Strnadová

Začínáme pondělím 20. ledna 2020. Odjíždíme přesně ve stanovenou dobu odjezdu. Počasí nám přeje, cesta ubíhá bez problémů, našim cílem je Rychta, jedno z pracovišť Lipky. Ubytováváme se v historické budově v obci Krásensko na Drahanské vrchovině. Patrová budova disponuje 33 lůžky v 9 pokojích, přednáškovým sálem, učebnou, jídelnou, sociální zařízení je společné.

Seznamujeme se nejen s prostředím našeho pobytu, ale i s lektory. Lektorují osoby s vysokoškolským vzděláním v patřičném oboru. Všichni jsou zaměstnanci Lipky. Představují se, nabízí nám tykání. Jsme seznámeni s chodem pracoviště, ekologie je na prvním místě.

Jak předvídá název programu, stáváme se lovci doby ledové. Vznikají pracovní skupiny - tlupy.  Cílem je získat během týdne při různých aktivitách co nejvíce nástrojů k přežití v době ledové. Rozdělujeme si v tlupě role, vymýšlíme názvy tlup, a dokonce i motivační pokřik. Kdo asi přežije?

Bez venkovních aktivit to nepůjde. Vyrážíme do terénu na archeologické průzkumy. Nacházíme se přece v oblasti, v níž je život v době ledové dokázán. Své nálezy dokumentujeme, fotíme, píšeme nálezovou zprávu. Přemýšlíme, k čemu nalezené artefakty sloužily. Třeba k lovu. Během týdne střílíme lukem, vrháme oštěpem a poté se vrháme i na tvorbu pracovních listů a plakátů. O zážitky není nouze.

Nejen jak přežít v zimě, ale i jak přežít zimu poznáváme na výpravě k Rudickému propadání. Stáváme se součástí krasové oblasti, míst archeologických a paleontologických nálezů. Tvoříme z hlíny cokoliv, co souvisí s dobou ledovou. Modelujeme misky, Venuše, zvířátka. Nejen hliněná zvířátka, ale i ta živá, jejichž stopy jsme při výpravě zaznamenali, a rostliny se stávají dalším tématem našeho týdne, dalších výprav za poznáním. Pečlivě dokumentujeme, písemně zaznamenáváme. Vše společně sdílíme. Dostáváme rady, jak prezentovat co nejlépe.

A kdo přežil? Všichni. Hodnocení celého týdne - výborný pobyt se zajímavým programem. Škoda, že vše končí již za 5 dní. V pátek 24. ledna 2020.

Více fotografií najdete zde.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Státního fondu životního prostředí České republiky a Ministerstva životního prostředí.

Odkaz na webové stránky Státního fondu životního prostřední České republiky: www.sfzp.cz
Odkaz na webové stránky Ministerstva životního prostředí České republiky: www.mzp.cz