Zimní pobyt s environmentálním programem - 2019 - 2

ZIMNÍ POBYT S ENVIRONMENTÁLNÍM PROGRAMEM.

Ozdravný zimní pobyt žáků 3. ročníku se mohl uskutečnit díky poskytnuté podpoře ze Státního fondu životního prostředí České republiky, jež pokryje více jak 60 % skutečných nákladů vynaložených na realizaci pobytu.

ANOTACE:

Ozdravný pobyt žáků školy měl jednotné téma: ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL. To zahrnovalo jak zdravé stravování, tak  i pobyt na čerstvém vzduchu.  Ozdravného pobytu v délce  5 dní (4 noci) se zúčastnila skupina 17 žáků 3. ročníku ZŠ. Aktivity dětí během pobytu: rozvoj ekologického vzdělávání, aktivní pohyb v přírodě, rozvoj manuálních dovedností, bezpečného chování vůči sobě i ostatním, rozvoj sociálních dovedností, spolupráce. Program jeho autoři přizpůsobili zimnímu období. Děti se seznamovaly s typickými znaky zimy, aktivně trávily čas venku, seznamovaly se s okolní přírodou a jejím přizpůsobením se na zimu. Žáci využívali zajímavé pomůcky, např.: fotopast apod. Nejcennější pro děti byl jejich pobyt ve venkovním zimním prostředí a aktivní zkoumání a poznávání ekologických vazeb a souvislostí.

ZPRÁVA O PRŮBĚHU OZDRAVNÉHO POBYTU

Environmentální program: Kouzlo Vánoc

Místo pobytu: Krásensko  (Lipka – pracoviště Rychta)

Termín: 25.11.2019 – 29.11.2019

Školní rok: 2019/2020

ída: 3. A

Počet žáků: 17

Pedagogický dozor: Mgr. Miroslava Zejdová, Jana Dröhslerová

Tématem bylo Kouzlo Vánoc. Žáci se v průběhu čtyř dnů seznamovali s živly. Každý den patřil jednomu. Zlý Chaos ukradl živlům Kouzlo Vánoc a děti jim pomáhaly zachránit Vánoce.

První den patřil VODĚ. Vždy se k danému živlu psalo vyprávění, kreslil obrázek, hrála scénka a děti tvořily báseň. Svoje nabyté vědomosti si žáci ověřovali pokusy.

Druhý den patřil ZEMI. Na procházce lesem jsme hledali půdní živočichy, hráli pohybové hry a nastražili jsme i fotopast. V odpoledních hodinách si děti připravily perníkové těsto a upekly perníky.

Třetí den byl na téma VZDUCH. Děti zjišťovaly, co vše vzduch obsahuje. Jeho přítomnost si ověřily několika pokusy. Také jsme se věnovali vánočním tradicím a práci s lýkem.

Čtvrtý den následoval  poslední živel OHEŇ. Vydali jsme se na procházku do lesa, kde jsme nazdobili zvířátkům stromeček. Cestou jsme hráli hry a sbírali přírodniny. Také jsme si rozdělali oheň, který jsme pak bezpečně uhasili. Odpoledne jsme z nasbíraných přírodnin dělali svícny a vyráběli svíčku z vosku. Navečer jsme pouštěli lodičky z vosku, zdobili stromeček  a zapalovali prskavky.

Pátý den jsme se sešli se všemi živly. A protože jsme celý týden správně pracovali, podařilo se nám zachránit Kouzlo Vánoc a zlý Chaos neměl nad Vánoci žádnou moc.

Společně jsme zhodnotili celý týden jako velice pozitivní a přínosný.  Domů jsme odjížděli spokojeni a naladěni na blížící se Vánoce.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Státního fondu životního prostředí České republiky a Ministerstva životního prostředí.

Odkaz na webové stránky Státního fondu životního prostřední České republiky: www.sfzp.cz
Odkaz na webové stránky Ministerstva životního prostředí České republiky: www.mzp.cz